Aylak Mutfak Logo
« Tüm Etkinlikler

Aylak Mutfak Originn'de

13 Eylül 2021

2019-2021 yılları arasında gerçekleştirdiği çalışmaların süreç ve çıktıları üzerinden bilgi ve deneyim paylaşımı yaptık.

Actors of Urban Change programı tarafından desteklenen Aylak Mutfak, gıdanın tohumdan sofraya olan yolculuğunun müşterek, sürdürülebilir ve eşitlikçi bir anlayışla dönüşmesine ortak olmayı amaçlayan bir hareket.

12 Eylül 2021 tarihinde Originn’de gerçekleştirdiğimiz ve İzmir’deki gıda aktörleri, ekoloji ve gıda alanında çalışan STK’lar ve çeşitli aktivist hareketlerden kişilerin katıldığı etkinlikte, Aylak Mutfak’ın 2019-2021 yılları arasında gerçekleştirdiği çalışmaların süreç ve çıktıları üzerinden bilgi ve deneyim paylaşımı yaptık.

Ortak bir dili kolektif bir süreçle yaratma amacıyla başlattığımız Aylak Sözlük, İzmir’in müşterek gıdalarını ve bunların karbon ayak izlerini analiz ettiğimiz Aylak Harita, İzmir ve çevresinde yetişen gıda ürünlerinin üretimden tüketime süreçlerini incelediğimiz Gıda Dedektifi ve gıdayı gündelik hayatının önemli bir parçası haline getirmiş hayatın her alanından tüketici ve üreticilerle sohbetlerimizden oluşan Deneyim Buluşmaları üzerine yapılan paylaşım ve tartışmalarla Aylak Mutfak’ın ilerlemeyi hedeflediği alanlar belirginleşti. Bunun yanı sıra bir savunuculuk faaliyeti olarak tarım-kent eksenindeki ilişkileri inceleyen ‘Bostanlı’nın Bostanları’ isimli belgesel sürecimize dair de geri bildirimler aldık.

Diğer Etkinlikler

hepsini incele

Akdeniz Havzası’ndan Yeryüzü Lezzetleri: 'Domates' Söyleşisi

17 Ağustos salı günü Yeryüzü Lezzetleri serisinin üçüncü buluşmasında domatesi konuştuk.

Akdeniz Havzası’ndan Yeryüzü Lezzetleri: ‘Enginar’ Söyleşisi

14 Mayıs Çiftçiler Günü’nü Yeryüzü Lezzetleri serisinin ikinci buluşmasında Akdeniz havzasının en meşhur bitkilerinden enginarı ele alarak kutladık.

Akdeniz Havzası’ndan Yeryüzü Lezzetleri ‘Otlar’ Söyleşisi

Bu yıl, 22 Nisan Dünya Günü’nü, bulunduğumuz coğrafyanın insanlarıyla Akdeniz Havzası’nın yeryüzü lezzetlerini konuşarak kutladık.

Bültenimize Abone Olun