Aylak Mutfak Logo
« Tüm Etkinlikler

Akdeniz Havzası’ndan Yeryüzü Lezzetleri: 'Domates' Söyleşisi

18 Ağustos 2021

17 Ağustos salı günü Yeryüzü Lezzetleri serisinin üçüncü buluşmasında domatesi konuştuk.

Gıdayı gündelik hayatının önemli bir parçası haline getirmiş ve bu konuda sözü olan, hayatın her alanından tüketicilerin ve üreticilerin bildiklerini paylaştıkları serinin üçüncü etkinliği yine çevrimiçi gerçekleşti.
Bu buluşmada el sanatlarından zanaate, üreticilikten aşçılığa kadar hayatı boyunca gittiği her yerde farklı yaratıcı alanlarda bulunmuş, yarattıklarıyla birçok insanı beslemiş ve bu yolculukta karşılaştığı kadınlarla beraber Urla Kadın Kooperatifi altında örgütlenen Belgin Narcı ile bir araya gelerek, Akdeniz havzasına göç ile gelmiş, sebze mi meyve mi tartışmalarına konu olmuş, bir zamanlar zehirli kabul edilen ancak günümüzde birçok yemeğe hem renk hem tat katan domatesin hikayesini onun ağzından dinledik. Konuğumuz ile sonradan Egeli olmuş domatesin lezzeti, üretim süreçleri, diğer sebzelerle ilişkisi ve saklama/koruma yöntemleri üzerine sohbet ettik. Söyleşimiz, konuğumuz kadar katılımcılarımızın da kişisel deneyim paylaşımları üzerinden ilerleyerek, hepimizin katkılarıyla derinleşti.  Etkinlik kaydını buradan izleyebilirsiniz.

Diğer Etkinlikler

hepsini incele

Aylak Mutfak Originn'de

2019-2021 yılları arasında gerçekleştirdiği çalışmaların süreç ve çıktıları üzerinden bilgi ve deneyim paylaşımı yaptık.

Akdeniz Havzası’ndan Yeryüzü Lezzetleri: ‘Enginar’ Söyleşisi

14 Mayıs Çiftçiler Günü’nü Yeryüzü Lezzetleri serisinin ikinci buluşmasında Akdeniz havzasının en meşhur bitkilerinden enginarı ele alarak kutladık.

Akdeniz Havzası’ndan Yeryüzü Lezzetleri ‘Otlar’ Söyleşisi

Bu yıl, 22 Nisan Dünya Günü’nü, bulunduğumuz coğrafyanın insanlarıyla Akdeniz Havzası’nın yeryüzü lezzetlerini konuşarak kutladık.

Bültenimize Abone Olun